Maailma Maaliini kunstiretked kutsuvad avastama elu ääremaal
Suvel toimuvad Lõuna-Eestis Maailma Maaliini omapärased kunstireisid, mis kutsuvad uudistama elu ääremaal uutest ja põnevatest vaatenurkadest. Koos kogukondadega loodud installatsioonid annavad võimaluse kogeda maailma putuka silme läbi, kuulda kokkupuudetest Sri Lanka deemonitega ja avastada, mida kõike põnevat on ääremaal pakkuda!
Maailma Maaliin on Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 kavva kuuluv teistmoodi kunstiprogramm, mis viib publiku eribussiga Lõuna-Eesti ääremaad avastama. Kuni septembrini toimub kokku 30 kunstiretke, millest osa toimub inglise keeles. Sündmuse jooksul külastatakse kolme eripalgelist näitusepaika, kuid omaette kunstielamust pakub ka kunstituuri buss.
Maailma Maaliini kunstiline juht Helena Krinal ütleb, et kunstiretk on olnud kirju koosloome kunstnike ja kohalike inimeste koostöös. “Umbes neli aastat oleme seda kogemust kujundanud koos mitmetelt elualadelt, päritolumaadest ja erisuguse kultuuritaustadega inimestega. Nüüd on valminud elamuslik kunstikogemus, mis viib uudistama Lõuna-Eesti äärepealset loodust ning inimeseks olemise ääremaid – olgu selleks siis meie suhe mitte-inimestest olenditega, üleloomulikuga või oma kodukandiga,” selgitas Krinal.
Buss kui põnev karakter
“Lätis hinnatud etenduskunstnik Laima Jaunzema on kujundanud nii bussi sisemuse kui ka seal veedetava aja ning loonud bussist põneva karakteri. Maailma Maaliini kunstiretke jooksul ei ole bussisõit pelgalt vahemaa ületamine, vaid kunstiprogrammi täisväärtuslik osa,” kirjeldas Krinal.
Kolm ja pool tundi kestev reis algab Valga raudteejaamast ning viib edasi Ähijärvele, kus Karula rahvuspargis asuv Jane Remmi loodusinstallatsioon kutsub avastama, mida peavad koduks mitte-inimestest olendid – linnud, putukad, kalad. Külastajad saavad pugeda inimmõõtmelistsse pesadesse ja urgudesse ning kogeda maailma teistmoodi vaatenurgast.
Müstilised ja seletamatud lood
Ähijärvelt suundub kultuuribuss Hargla Maakultuurimajja, kus publikule avatakse vaid selleks puhuks Ameerikast pärit kunstnik Patrick Tubin McGinley heliinstallatsioon, mis on inspireeritud Lõuna-Eestis elavate erineva kultuuritaustaga inimeste kohtumistest üleloomuliku ja seletamatuga. Helikogemusel kohtuvad näiteks Koikküla surid, Ghana sipelgatesse peitunud esivanemate hinged, roma vanaema ja paljud teised.
Valga – linn kus keegi elada ei taha?
Kunstiretk jõuab lõpuks ringiga tagasi Valga raudteejaama, kus Barbara Lehtna ruumiinstallatsioon uurib, kuidas elada linnas, mille kohta statistika ütleb, et seal ei taheta elada. Lehtna teos on mõjutatud kunstniku ligi 20 aasta pikkusest isiklikust kogemusest Valgaga ja põhineb intervjuudel, mille ta viis läbi, astudes ligi võõrastele inimestele mänguväljakutel, kohvikutes, raudteejaamas ja mujal.
Lisainfot kunstiretkede ajakava kohta leiab Maailma Maaliini kodulehelt: https://maaliin.ee/ ja Piletilevist.