Eesti Rahva Muuseumis ajab üks uus näitus teist taga
Nii Eesti Rahva Muuseum Tartus kui ka ERMi Heimtali muuseum Viljandimaal üllatavad lähiajal mitme uue näitusega, mis räägivad kas sümbolite või luulekeeles, jutustavad eestimaalaste, taaskasutuse või rahvarõivaste lugu või on esitatud ainulaadsel audiovisuaalsel moel.
Tartus tasub ikka ja jälle sisse astuda püsinäitusele „Kohtumised“, mis pidevalt täieneb ja (taas)avastamisrõõmu pakub. Filmisaalis on endale juba koha leidnud Jaanus Samma näitus „Vaikelud rahvuslikel motiividel“, mis vaatleb rahvuslike mustrite ja kujundite kasutamist Eesti tarbekunstis ja -graafikas 1930.–1950. aastatel.
Näitus „Varjud helisevad. Muusikaline uneskõnd Alliksaare luulega“ on ERMi suure öönäituse juurde kuuluv kogemussaal, kus külastaja saab avasilmi ringi kõndides mängida killukestega sellest, mille ta muidu öösel maha magab. Tegemist on 2024. aasta osalusnäituste konkursilt välja valitud tööga ja väljapanek avab uksed 27. septembril. Päev hiljem, laupäeval tasub sammud seada püsinäituse Teise maailmasõja järgseid lugusid kajastavasse ossa „Paralleelilmad“, mis saab juurde Ida-Virumaa kaevurite lood.
1. oktoobrist on võimalik muuseumi A-fuajees võrrelda, kas ja kuidas erinevad meie ajalehe taaskasutamise viisid teisel pool maakera asuvast Tšiilist. Näitus „Igapäevane kasutus“ vaatleb ajalehtede koduse taaskasutuse peaaegu piirituid viise.
ERMi Heimtali muuseum on aga täitunud rahvarõivasärkidega. See on hea võimalus vaadelda särgikaunistusi väga lähedalt ning saada infot särkide kandmise ja valmistamise kohta. 15. oktoobrist paneme aga külalised käima nööri mööda, vähemalt pilguga, sest avame Heimtali rahvamajas kunstnik Anu Raua nöörvaipade näituse.
2024. aasta teise poolaasta tippnäituseks ja Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 lõppakordiks kujuneb maailmakuulsa jaapani audivisuaalse kunstniku ja helilooja Ryoji Ikeda isikunäitus, mis avatakse ERMi suures saalis 2. novembril. Samal päeval kõlab ERMis Ryoji Ikeda ja Eesti Filharmoonia Kammerkoori ühise heliteose maailma esmaettekanne Tõnu Kaljuste juhatamisel.
„Eesti bioandmetele tugineva kunsti ning Eesti Filharmoonia Kammerkoorile loodud teose kaudu toob Ikeda maailma ette selle, milles just Eesti on võimas: teaduse ja kultuuri. Oleme uhked, et see saab teoks Tartus ja ERMis. Pole kahtlust, et selline koostöö äratab ka suurt rahvusvahelist huvi, mistõttu ootame arvukalt külastajaid nii kodu- kui ka välismaalt,“ ütles ERMi direktor Kertu Saks.
Ryoji Ikeda isikunäitust saab Eesti Rahva Muuseumis näha 2. novembrist kuni 2025. aasta 2. märtsini. Näitus ja kontsert on osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammist.
Foto: vaade näituselt „Vaikelud rahvuslikel motiividel“, autor Arp Karm / ERM