Toit

Kuhu minna Lõuna-Eestis sööma?

Jõgevamaa

Peipsi Teemaja on legendaarne punane maja Mustvee kesklinnas, kus pakutakse head teed ja kohalikku sööki-jooki. Menüüst leiab loomulikult ka maitsvat Peipsi järve kala ja kohalikke aia- ning metsasaaduseid.

Loe lähemalt

Suviti on muuseumi taga kuuris avatud pitsa- ja pankakohvik ‘PIPAR’, mis ootab sind iga päev kell 12-18 sööma kohapeal valmistatud minipannkooke ja pitsasid.

Loe lähemalt

Kohvik on nagu ehtne ateljee, mille hubane ja omapärane interjöör kutsub looma uut ning põnevat. Ja nagu detailidest aimata, kõik sai alguse õmblusateljeest. Suvel kolib elu tagahoovi, kus saab einestada lopsakate lillede ja maitsetaimede vahel. Menüü on samuti loov, kuid kindlasti leiab siit käsitööna valmistatud pelmeene ja maitseid kodust ning kaugemalt.

Loe lähemalt

Mõnusas Coopi hotelli kohvikus ootab ees igapäevane lõunamenüü, pakkudes maitsvaid päevasuppe ja -praade koos käsitöö sepiku ja maitsva võiga.
Magusasõpru rõõmustavad imemaitsvad küpsetised Gustav pagaritelt ning hea kohv!

Loe lähemalt

Põlvamaa

Hotell Pesa a’la carte restorani menüü pakub külalisele nii äratundmisrõõmu kui üllatusmomenti. Kasutatakse kohalikku toorainet ja retsepte, kuid road on valmistatud ja serveeritud moodsas võtmes. Kõrge väärtusega on kõik see, mida meie loodus, kohalikud põllumehed, kalamehed ja teised väiketootjad pakuvad.

Loe lähemalt

Lõuna-Eesti käänulistel teedel seigeldes jõuad Valgjärvele, kus lisaks KODAS joogitehasele ootab sind sama katuse all asuv KODAS restoran.
KODASe eesmärk on paitada maitsemeeli põnevate ja eristuvate toitude ning käsitööjookidega. Menüüst leiab killukesi erinevate maade köökidest. Rõhk on puhastel maitsekombodel, sekka skandinaavialikku minimalismi, kohalikku toorainet ning julgust katsetada.

Loe lähemalt

Piltilusa Lõuna-Eesti loodusrikkuse keskel asuv Mooste viinavabrik on koht, kus aeg peatub. Lummavat ajaloohõngu on tunda mõisarestorani kohalikust toorainest valmistatud roogades. Südasuvel korjatud metsmaasikad või sügisesed kukeseened teevad ka kõige nõudlikuma gurmaani maitsemeelele pai!

Loe lähemalt

Kaks sõpra ja üks pitsaahi ehk Postitee gurmee! See on arhailine tänavatoit ajaloolise Postitee ääres vanas Ihamaru kõrtsihoones ehk kohaliku kiiksuga pizzeria, mille nimel tasub Eesti kauneim tee ette võtta.

Loe lähemalt

Tillu on Põlva talupoe kaisus asuv mõnus kodukohvik. Pisut boheemlaslik ja suti eklektiline, samas üdini soe ning hubane! Alati värskelt küpsetatud saiakesed ja üllatavad lõunasöögid, mis on kui vanaema soojade kätega pai.

Loe lähemalt

Tartumaa

Suurepärane hommikusöögikoht Tartu südames – vabalt võib tulla ka ilma hotellis ööbimata. Menüüst leiab traditsioonilisi kuumasid klassikuid nagu pannkoogid, puder, muna ja peekon. Ei ole puudust ka võileivamaterjalist, puuviljadest ja muudest maitsvatest üllatustest.

Loe lähemalt

Juulamõisa kohapärimuskohvik on väike armas toidukoht Vooremaal, Juula külas. Rändurile pakutakse kaminatule valguses kohalikku toitu, räägitakse piirkonna lugusid ja legende ja tutvustatakse väiketootjate toodangut. Taimetoidu-eelistajatele on taimetoidumenüü ja suurperedele suurperepraad. Kohviku terrassi servas on ürdiaed ja marjapõõsad, lapsed saavad pikutada heinarõugu all.

Loe lähemalt

Restoran kuulub MICHELIN Guide 2024 soovitatud restoranide hulka. Kesksel kohal on kaks ülemaailmselt mōistetavat kvaliteeti: rōōm (joy), mida pakub heas seltskonnas veedetav kvaliteetaeg ning muljetavaldav maitsete valik (choice), mille hulgast iga külaline leiab endale midagi meelepärast.

Loe lähemalt

Restoran kuulub MICHELIN Guide 2024 soovitatud restoranide hulka. See on esmaklassilise menüü ja kõrgetasemelise teenindusega restoran, kus igaüks tunneb end oodatuna.

Loe lähemalt

Valgamaa

Hubane gurmeerestoran pisikeses külas Lüllemäel, kus kohtuvad tänapäevane ja isikupärane kokakunst, kohalik puhas tooraine ning siiras armastus restoranikülaliste vastu. 2024. aastal pälvis restoran Michelini rohelise tärni.

Loe lähemalt

2000. aastate alguses kolis Tammuri tallu peremees Erki koos oma tütre Miaga ning juba mõned aastat hiljem alustas siin oma restorani pidamisega. Restoran asub vanas aidas ja pakub imelisi maitseelamusi. Selles toimib kõik Erki dirigeerimise all ja klientide ülesandeks on vaid laud broneerida ning kohale tulla, isegi menüü ei ole ette teada.
Tammuri talu restoran on olnud alates 2009. aastast Eesti 50 parima restorani hulgas

Loe lähemalt

Maaliliste Otepää kuplite vahel paikneb maailma põhjapoolseim terrassidel asuv viinamägi. Hea veini saladus peitub Murimäel – kohalik tooraine, hästi valitud viinamarjasordid, Otepää päikseline mäenõlv, põhjamaine kliima, aga mis veel? Perenaine ootab sind tuurile – viib viinamäele jalutama, tutvustab kvaliteetse eestimaise veini tootmist ja toimub degustatsioon.

Loe lähemalt

Paita enda maitsemeeli! Ugandi Restos on Põhjamaade maitsed ja Vahemere toiduvalmistamise filosoofia. Nende valmistatud road on põnevad ja erakordsed, mis ühendavad mõlema köögi parimaid omadusi ning pakuvad tasakaalustatud ja maitserikast toiduelamust.

Loe lähemalt

Naudi maitseelamusi päikeseterrassil või hubases miljöös kamina prõksumise saatel. Munaka Restol on tähtsal kohal planeedi säästmine ning tervislik toitumine – eriti ideaalne, kui seda kõike saab veel maitsvalt!

Loe lähemalt

Võrumaa

Hämsa Maheresto ja Heaolukeskus asub Lõuna-Eesti maalilises looduses, Võru südalinnast umbes 6 kilomeetri kaugusel. Mahe toit, uued elamused ja maitsed. Lisaväärtust annavad ümbruses asuvad valgustatud rolleri- ja suusarajad, suplemiskohad Andsu järvedes, snowtuubingu rajad Veemäel ning Suur Munamägi ja vaatetorn Haanjas.

Loe lähemalt

Ilmaveere – koht, kus hoog maha võtta ning hingata sisse magusaid lõhnu, maitseid, muusikat ja imetleda koos Lauluema kujuga kaunist Obinitsa järve Setomaal. Ilmaveere asub müstilises paigas kahe maailma servad, kunagises kool-kirikus, mille seinte vahel on viimased 20 aastat kuni tänaseni elanud vaid mesilinnud.

Loe lähemalt

Seto Tsäimajas on võimalik süüa seto rahvustoite käsitööna valminud savinõudest, kuulata seto laulu ja pillilugusid. Seto Tsäimaja tunnusjook ongi tee, täpsemalt köömnetee (küümnetsäi). Setomaale tulles proovi ikka seto sööki: näiteks sõira ja külmsuppi (suulliim) koos seto kartulipudruga (paks pudõr), või pliine ehk suuri pannkooke.

Loe lähemalt