Kõik uudised

Avasime näituse “Kellele kuulub öö?”

Tule koge Eesti linnaöö kirgast ja hämarat elu!
ERMi näitusel „Kellele kuulub öö?“ saab kogeda nii mineviku kui ka oleviku linnaööd.

17. veebruarist on Eesti Rahva Muuseumis avatud suurnäitus „Kellele kuulub öö?“. Näitus võimaldab kogeda Eesti linnaööd minevikus ja avab kaasaegse öise linnaelu tähendusi.

Näitusega „Kellele kuulub öö?“ avame uksed Eesti linnade kirkasse ja hämarasse öisesse ellu. Öö kui põnev tegevusväli avaneb mitme nurga alt, sh öist elu reguleerivad seadused-piirangud, öised ametid, tehnoloogia areng, tänapäevane ööelukultuur ja ka palju muud.

„Uue näitusega võtame ERMis fookusesse publikule ehk pisut ootamatultki linnakultuuri ja linliku pärandi,“ valgustab näituse tagamaid peakuraator Karin Leivategija. „Julgen öelda, et tegemist on maailma suurima öönäitusega, sest öise linna elu erinevaid tahke nii terviklikult seni käsitletud pole,“ lisas kuraator.

Öise elu dokumenteerimist raskendab pimedus ja inimeste teatav anonüümsusihalus. Samas on see aeg, mis annab inimestele vabadustunde ning võimaldab neil vabamalt eksperimenteerida kui päeval ja end loovalt väljendada. Näitus toob esile mitmed öise linnaelu aspektid, sealhulgas võimu ja kultuuri mõju, ning tutvustab nüüdisaegseid linnu, kus elu keeb ööpäevaringselt.

Näitus hõlmab kogu muuseumihoone tagumise osa ja jaguneb kaheks. ERMi galeriis keskendutakse Eesti linnaöö ajaloole, kus külastaja saab kõndida tänavatel keskajast käesoleva sajandi nullindateni, astuda sisse peoruumi ja suhestuda ööaja kogemuslugudega. Näituse teine osa laiub ERMi tagumises fuajees ja keldrikorrusel seitsme tänapäevast ööelukultuuri käsitleva installatsioonina. Iga installatsioon on eriilmeline uurimisprojekt mõnel tänase linnaöö aktuaalsel teemal.

Näitus on paljude etnoloogide, antropoloogide, loovuurijate ja kunstnike ühislooming.

Avapäeval pääseb näitusele südaööni, on võimalik osaleda kuraatorituuril, vaadata suurel ekraanil filme öökultuurist ning tantsida ja vahetada näitusemuljeid ERMi lokaalis Pööriöö.

Näitusega „Kellele kuulub öö?“ kaasneb publikuprogramm ja 15. märtsil kell 17 toimub esimese üritusena temaatiline sümpoosion.
Näitus jääb avatuks 24. veebruarini 2025.
https://www.erm.ee/et/kellele-kuulub-oo