Kõik uudised

ERMi värske näitus „Kummalised kohtumised“ võtab fookusesse öised kohtumised linnas elavate loomadega

Eesti Rahva Muuseumi uus näitus „Kummalised kohtumised“ keskendub öises linnas toimetavatele loomadele ning uurib, millistes olukordades hägustuvad piirid inimese ja loomade vahel.
Näitus on avatud ERMi osalussaalis püsinäitusel „Kohtumised“ 3. maist kuni 18. augustini 2024.

Väljapanek astub dialoogi Eesti Rahva Muuseumi uue ajutise näitusega „Kellele kuulub öö?“ ja avab ööelu järjekordset perspektiivi, seekord looduse vaatevinklist.

„Oleme kogunud lugusid, pilte ja videoid, mis ilmestavat meie – inimeste suhtumist teist liiki linnaelanikesse. Kogutud materjali kaudu joonistub välja, kuidas me neid kohtumisi kogeme, mäletame ja tõlgendame. Kutsume külastajaid astuma sammukese lähemale teist liiki loomade maailmatunnetuse suunas,“ selgitas näituse kuraator Hildegard Reimann.

„Näitus „Kummalised kohtumised“ loob olulise lisakihi ERMi linnaöö etnoloogia uurimisteemale, käsitledes linnas elavate ja seda külastavate loomade öiseid toimetusi, mida pimedus tavaliselt ju kiivalt varjab,“ lisas näituse „Kellele kuulub öö?“ kuraator Karin Leivategija. „Mõlemad näitused –„Kellele kuulub öö?“ ja „Kummalised kohtumised“ – kutsuvad avastama öise linnaelu mitmekesisust ja dünaamikat. Olgu tegemist inimeste või loomadega, meile avaneb unikaalne vaade öises linnaruumis toimuvale.“

Tänapäeval ei ole linnade kasvamisel näiliselt piiri. Seetõttu kohtame ka metsikuid loomi tänavatel üha sagedamini. Näitus kutsub üles märkama ja mõistma teist liiki loomi linnaruumis, et öises linnas saaksid turvaliselt toimetada igat liiki elanikud.

Näituse lisaprogrammi raames toimub muuseumiööl, 18. mail õhtune linnalooduse tuur „Kummalised kohtumised öises linnas“. Jalutuskäik pöörab tähelepanu sellele, kuidas tegutsevad linnas öise eluviisiga loomad: nahkhiired, ööliblikad, kakulised, rebased, närilised ja teised.

„Kummalised kohtumised“ võitis ERMi näituseideede konkursi „Oma näitus“. Konkurss on suunatud inimestele, kodanikuühendustele ja organisatsioonidele, kes tavapäraselt ei tegele muuseumitöö või näituste kureerimisega. Võitjad saavad luua oma näituse ja eksponeerida seda ERMi osalussaalis, mis asub püsinäitusel „Kohtumised“. 2025. aasta konkurss on raamatuteemaline. Rohkem infot: https://www.erm.ee/et/oma-naitus

Näituse meeskond
Kuraatorid: Hildegard Reimann, Liina Lember
ERM: Tiit Sibul, Reet Mark
Tööde autorid: Hildegard Reimann, Liina Lember, Mona Tärk, Renato Perotto, Jakob Mass
Pildid, videod ja jutud on kogutud Tartu elanikelt ja Facebooki foorumitest