Kõik uudised

ERMis avaneb rahvusvaheline sürrealistliku kunsti näitus

Eesti Rahva Muuseumis on avatud Tartu Kunstimuuseumi ja Praha Rahvusgalerii ühiselt kureeritud kunstinäitus „Sürrealism 100. Praha, Tartu ja teised lood …“. Publiku ette jõuab 20. sajandi ja tänapäeva eesti ja tšehhi tuntumate sürrealistlike autorite looming. Näitus on osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammist.

Näitusel „Sürrealism 100. Praha, Tartu ja teised lood …“ astuvad omavahel dialoogi tšehhi ja eesti sürrealistlik kunst. Esmapilgul ehk ootamatu kooslus, kuid kahte riiki seob keeruline käekäik Nõukogude Liidu mõjusfääris 20. sajandil. Sarnaselt Eesti kultuuri- ja kunstilooga on mõningal määral jäänud ka Tšehhi ja muu Kesk- ning Ida-Euroopa kunst suurtest narratiividest teenimatult tähelepanuta.

„Tänavu möödub 100 aastat sürrealistliku kirjandus- ja kunstivoolu sünnist, mis on sajandi vältel pakkunud inspiratsiooni paljudele loojatele ning elamusi laiemale publikule,“ sõnab näituse üks kuraatoritest Joanna Hoffmann. „Sellisel märgilisel aastal kannab Tartu, Eesti sürrealistliku kunsti keskus, Euroopa kultuuripealinna tiitlit. Seega on põhjust need kaks olulist sündmust siduda ja suurelt tähistada,“ lisab Hoffmann.

Praha oli 20. sajandil Pariisi kõrval teine oluline sürrealismi keskus Euroopas. Tšehhi kunstnikud käisid Pariisi koolkonnaga tihedalt läbi ning sürrealismiga tegeldi programmiliselt. Silmapaistvaimad Praha sürrealistliku koolkonna tippu tõusnud autorid olid näiteks nii-öelda esimese põlvkonnana Toyen ja Jindřich Štyrský, teise põlvkonnana Mikuláš Medek, Emila Medková, Josef Istler ja Václav Tikal ning kolmandana Jan Švankmajer ja Eva Švankmajerová.

Eestis on sürrealismiga tegeldud kaootilisemalt. Paljud kunstnikud, näiteks Eduard Wiiralt ja Karin Luts, viljelesid küll sürrealistlike sugemetega kunsti, kuid ei pühendunud ainult sellele. Eesti kõige järjepidevamalt sürrealistlikeks autoriteks võib pidada Ülo Soosterit ja muidugi Ilmar Malinit, kes oli ka rühmituse PARA ’89 algatajaid. Ometi võib kogu 20. sajandi Eesti kunstnike loomingu hulgast leida tõeliselt meeliköitvaid sürrealistlikke pärle, mille toome uhkelt maailmakuulsa kunstivoolu saja aasta juubeli puhul publiku ette. Lääne-Euroopa jutustab jõuliselt oma lugu – on aeg, et ka meie siinpool Euroopas teeksime sama.

Lisaks eesti ja tšehhi kunstnikele saab väljapanekul uudistada Tartu Kunstimuuseumile kuuluvat Salvador Dalí graafilist lehte ning ka loomingut sellistelt sürrealistliku liikumisega seotud autoritelt nagu Luis Buñuel, Max Ernst, Man Ray ja Giorgio de Chirico.

Näitusega kaasneb mahukas eesti ja tšehhi sürrealismi tutvustav ning rikkaliku pildivalikuga kataloog.

Tšehhi sürrealismi kuraator: Anna Pravdová, PhD (Praha Rahvusgalerii)
Eesti sürrealismi kuraatorid: Joanna Hoffmann (Tartu Kunstimuuseum), Kristlyn Liier (Tartu Kunstimuuseum)
Graafiline kujundus: Valter Jakovski (Ruum 414)
Näituse kujundus: Neeme Külm, Kadri Villand (Valge Kuup)
Koordinaator: Kristlyn Liier

Uuri näituse kohta lähemalt: https://www.erm.ee/et/surrealism100

Näitus kuulub Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 põhiprogrammi.
Fotol: Jüri Palm. Aedade labürint.