Kõik uudised

Euroopa kultuuripealinn avab Lõuna-Eesti suurima näituse “Peedist pesumasin”

“Peedist pesumasin” on Tartu 2024 Euroopa kultuuripealinna põhiprogrammi kuuluv Eesti Maanteemuuseumi, Eesti Põllumajandusmuuseumi ja Tartu linnamuuseumi ühine näituseprojekt leiutamisest, leidlikkusest, taaskasutusest ja isetegemisest.

Näituse eesmärk on valgustada seni vähe uuritud ja kogutud isetegemise traditsiooni ning uskumatult mitmekesiselt arenenud loovust ja oskust nõukogude ajal (aastatel 1945–1991).

Näitus koosneb kolmest osanäitusest:

* “Peedist pesumasin: leidlikkus teel” Eesti Maanteemuuseumis (Varbuse, Kanepi vald, Põlva maakond), kuraator Rael Artel

* “Peedist pesumasin: leidlikkus maal” Eesti Põllumajandusmuuseumis (Muuseumi 4, Ülenurme, Tartu maakond), kuraator Ilze Salnaja-Värv

* “Peedist pesumasin: leidlikkus linnas” Tartu linnamuuseumis (Narva mnt 23, Tartu), kuraatorid Madle Uibo ja Meeli Väljaots

“Kolmes muuseumis saab näha laia ülevaadet igapäevasest kuid erilisest nutika isetegemise traditsioonist, mis seni on garaažidesse, kuuridesse, köökidesse ja korteritesse varjule jäänud. Need lood ja esemed räägivad kitsastes tingimustes arenenud püüdest parema ja mugavama elu poole,” kommenteeris projekti Eesti Maanteemuuseumi osanäituse koordinaator Paavo Kroon.

“Tahame näidata, kuidas argine leidlikkus võib ka täna ja tulevikus parema eluni viia. Kodune nokitsemine ja putitamine on igasuguse innovatsiooni aluseks. Suurte ja ärevust tekitavate probleemide raames on isetegemine käegakatsutav ja rahuldust pakkuv lahendus, mis on igaühele jõukohane,” lisas Kroon.

Piletilevi kaudu on võimalik soetada endale soodustusega ühispilet, millega saab iga osanäitust korra aasta jooksul külastada.

Ühispilet üksikkülastajale 24 eurot
Ühispilet perele 48 eurot
Ühispilet kehtib kuni 29. detsembrini 2024

Näitusekataloog ja eraldi osanäituste piletid on müügil muuseumide kassades.
Näitusega kaasnevad haridus- ja publikuprogrammid

Vaata rohkem infot: peedistpesumasin.ee