Kõik uudised

Täitub 100 aastat Tubina dirigeerimise debüüdist

Alatskivil tähistati helilooja Eduard Tubina sünniaastapäeva, saja aasta möödumist helilooja dirigeerimise debüüdist ja temale pühendatud muuseumi 13. sünnipäeva.

29. juunil möödub helilooja Eduard Tubina dirigendidebüüdist täpselt 100 aastat. Debüüt toimus Alatskivi rahvapeol Alatskivi, Savastvere ja Koosa segakooride kontserdil.

100 aastat tagasi toimunud sündmusest on teada vähe. Säilinud on foto Eduard Tubinast koos ühendkooriga ning sündmust on mainitud ka mõnes ajaleheartiklis, aga hoopis ühe teise teema kaudu.

Sündmuse korraldaja, Mikk Kirikali sõnul on teada, et antud päeva esimeses pooles toimus kohaliku luuletaja Juhan Liivi mälestusmärgi avamine, mille kohta on avaldatud 1924. aasta Postimehes mõned kirjeldused, kus mainitakse ka toimunud rahvapidu:
“Laulukoor laulab mõned Liivi sõnadele loodud laulud, muusikakoor mängib. Sellega lõppeb avamine. Ümberkaudset rahvast oli väga rohkesti kokku tulnud, sest pühapäeval peeti Alatskivil ka kabelipüha ja peale lõunat algas lossipargis rahvapidu.”
(Postimees nr. 172, 30 juuni 1924)

Mikk Kirikali sõnul Eduard Tubinat nimeliselt mainitud pole: „Sellel hetkel oli Tubin vaid 19-aastane ning laiemalt veel täiesti tundmatu persoon.“ Kuna sellest ülesastumisest on vähe infot, siis kutsub Kirikal üles mälestusi jagama: „Palume võtta Tubina muuseumiga ühendust, kui keegi teab, et mõni ta sugulane antud kooris sellel päeval laulis ning võibolla omab uut infot toimunud ürituse kohta.“
Juunikuus möödus Tubina sünnist 119 aastat ning Alatskivi lossis asuv helilooja isikumuuseum sai 13-aastaseks. Nendest tähtsatest sündmustest inspireerituna toimub reedel, 28. juunil Tubinale pühendatud kontsert.

Kontserdil astub üles Eesti Filharmoonia Kammerkoor. Dirigeerib ja vahetekste loeb Mihhail Gerts. Kavas Tubina kaheksa segakoorilaulu. Sündmus toimub Alatskivi lossi sõiduhobuste tallis ja on kõigile tasuta.

Kontakt:
Mikk Kirikal
Liivi muuseumi programmi- ja arendusjuht
tubin@muusa.ee
Telefon: 5220161

Foto pealkiri: Alatskivi rahvapeo raames astus üles 19-aastase Tubina juhatamisel Alatskivi, Koosa ja Savastvere kooridest koosnev ühendkoor. Debüüt toimus Alatskivi lossi läänevärava juures asuva väikese tõllakuuri ees.
Foto allikas: Eesti Rahva Muuseum