Kõik uudised

Peipsi ääres avatakse 31. mail Poola kuninga loss

Peipsi ääres Rupsil avatakse Poola kuninga loss. Koos lossiga esitletakse pesakaste, tuulekellasid, tasakaalurada, istumispesasid. Pidulikult eemaldatakse saladuskate Juhan Liivi meelemaastikelt, Liivi muuseumi uuelt väliekspositsioonilt. Nii jätkatakse poeedi 160. sünniaastapäeva tähistamist Peipsi lähedal. 

On üldteada, et Juhan Liiv pidas oma haigusaastatel end ka Poola kuningaks ning soovis rännata Poolamaale oma rahvast valitsema. Vaimuhaigus, mida süvendas linn, inimkontaktid ja kiirustav keskkond, sai aeglasemad tuurid tagasi maale suundudes. Looduskeskkonnas tundis Juhan Liiv end koduselt, loodus oli Juhanile inspiratsiooniks.

Juhan Liivi muuseumi uus väliekspositsioon “Juhan Liivi meelemaastikud” võimendab külastajate looduskogemust, esitleb Liivi loomingut ja pakub positiivseid emotsioone. Siin kõrvutatakse Liivi loomingut ja looduskeskkonda, kujutatakse luuletaja meelt füüsilise maastikuna, meelemaastikuna. Külalisel on võimalus piiluda Juhan Liivi pähe – mis teda rõõmustas, mis vihale või hulluks ajas. Või miks ta Poola kuningaks kippus.
Kogu ekspositsioon annab meie viiele meelele tööd ning viib külalised rahulikku loodusega kooskõlas olevasse seisundisse. Tuleb vaid kohale tulla, kohal olla ja aega võtta.

Näituse tekstilist osa esitletakse eesti ja inglise keeles, näituse loomisel on arvestatud nii laste kui täiskasvanutega. Näituse kontseptsiooni ja kujunduse lõi koos Liivi muuseumiga disainbüroo Velvet.

Nii muuseum tervikuna kui uus ekspositsioon on suvel avatud iga päev kell 10-18. Muuseumikaardiga sissepääs prii.
Ekspositsiooni kavandamist ja ehitust toetasid LEADER-programm ja Peipsiääre vald.